Blog > Komentarze do wpisu
Jacek Dukaj "Wroniec"

"Wroniec" to magiczna baśń o grudniowej nocy 1981 roku. Pełen przygód, gier językowych i fantasmagorii sen o utraconym dzieciństwie, zamglonej młodości. Jest w istocie bajka magiczna o nocy grudniowej, gdy małemu Adasiowi Wroniec porwał z domu 

Szczerze powiedziawszy gdy po raz pierwszy usłyszałem że ktoś napisał bajkę o stanie wojennym to pomyślałem z przerażeniem że świat zwariował. Jednak ponieważ lubię prozę Jacka Dukaja i kolekcjonuje jego książki to kupiłem i tą. Muszę przyznać że autor sprostał zadaniu opowiedzenia dzieciom o stanie wojennym. Tak więc wędrujemy z Adasiem przez miasto czarnego snu PRL-u, między fantastycznymi figurami Szpiclów, Milicjantów, Opozycjonistów, Czołgów i ZOMO. 

Generalnie ciekawa pozycja, do przeczytania raczej jako ciekawostka literacka. Swoją drogą to chyba jedyna taka okazja by grubą książkę Dukaja przeczytać w kilka wieczorów. :-) Nie sądzę żeby ktokolwiek z dzieckiem rozmawiał o tym czym był stan wojenny, więc raczej książka nie przyjmie się jako czytanka. Dla fanów Dukaja pozycja obowiązkowa, dla reszty ciekawostka. 

poniedziałek, 19 grudnia 2016, bartek4space

Polecane wpisy